Kiedy chcemy zakupić lub odwiedzić psa, niezależnie czy to szczeniak czy dorosły psiak, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy oraz zadać wiele ważnych pytań hodowcy lub sprzedawcy.

Każda osobo zdecydowana na kupno psa musi upewnić się, że wybrany przez nią szczeniak jest w pełni zdrowy, odpowiednio pielęgnowany, a hodowla, w której przebywa jest uczciwa i odpowiednio troszczy się o zwierzęta.

Rasa American Bully zyskała dużą grupę fanów w ostatnim czasie, co sprawiło że, dobrze wychowane szczenięta tej rasy są wysoko cenione. Z tego też powodu przy zakupie American Bully, istnieje wiele szczegółowych porad oraz protokołów, które trzeba przestrzegać kupując psa tej rasy.

W poniższym artykule, każdy potencjalny kupujący, będzie mógł zapoznać się z ważnymi rzeczami jakie trzeba mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji o zakupie szczeniaka.

1. Zanim zakupisz szczeniaka warto najpierw poszukać informacji o rasie i odmianie psa, którego planujesz kupić. Ponadto istotne jest również zapoznanie się z dostępnymi hodowlami oraz poszukanie szczegółowych informacji oraz opinii o nich. Takie początkowe rozeznanie i zebranie najważniejszych informacji, może bardzo ułatwić dalsze kroki podejmowane przy zakupie szczeniaka.

2. Potencjalni właściciele psów z pewnością napotkają w Internecie wiele różnych reklam oraz zdjęć, z uroczymi szczeniętami American Bully, które są na sprzedaż. Często może zdarzyć się tak, że sprzedający poprosi kupującego o pieniądze, zanim zgodzi się dostarczyć szczeniaka nowemu właścicielowi. Nigdy nie powinno się kupować szczeniaka w ciemno, bez możliwości zobaczenia psa. Ponadto nigdy również nie należny wpłacać pieniędzy sprzedającemu przed osobistym odebraniem czworonoga.

3. Gdy umawiamy się z hodowcą na obejrzenie szczeniaka, zawsze najlepiej zobaczyć go w domu, w którym mieszka. Jeśli hodowca chce nam pokazać psa w innym miejscu powinno nas to ostrzec przed tą hodowlą. Jest to bardzo ważne, gdyż zawsze warto przed zakupem zobaczyć w jakich warunkach trzymane są szczeniaki oraz inne psy w danej hodowli.

4. Pomimo tego że hodowcy nie muszą się rejestrować w ABKC, to odpowiedzialni hodowcy, którzy dbają o swoje psy powinni postępować zgodnie wytycznymi tego klubu. Każdy, kto planuje zakupić szczeniaka American Bully, powinien dokładnie przemyśleć i sprawdzić od kogo kupuje psa. Ponadto bardzo ważne jest, aby zapoznać się z odpowiednią dokumentacją, w której są zawarte ważne informacje o szczepieniach, czy też dane związane z rodowodem psa. Każdy szczeniak powinien być również oznaczony specjalnym chipem lub tatuażem.

5. Istotne jest, aby hodowcy pokazali odpowiednie dokumenty, które dotyczą pochodzenia American Bully. Jest to bardzo ważne, ponieważ rasa ta jest często mylona z American Pit Bull Terrier oraz American Staffordshire Terrier. Posiadanie tych dokumentów jest niezbędne, aby udowodnić że American Bully, nie zalicza się do niebezpiecznych ras, zgodnie z ustawą z 1991 roku.

6. Zanim weszła w życie ustawa dotycząca obcinania ogonów u psów, American Bully tradycyjnie miały je obcinane. Na szczęście weszła ustawa, dzięki której obcinanie ogonów jest już nielegalne. Dlatego warto sprawdzić czy psy w danej hodowli, nie mają obciętych ogonów.

american bully - porady dotyczące zakupu psa

7. Szczenięta, aby mogły trafić do nowego domu powinny umieć samodzielnie jeść i mieć ukończone co najmniej 8 tygodni. Chociaż najlepiej jest przekazać psa nowemu właścicielowi, gdy ma około 12 tygodni.

8. Szczeniaki zanim zostaną wydane nowemu opiekunowi powinny posiadać aktualne sczepienia. Pierwszy raz powinny zostać zaszczepione w wieku od 8 do 10 tygodni, a następnie dwa tygodnie później. Przed zakupem warto zawsze zapytać hodowcę lub sprzedającego o kartę szczepień szczeniaka. Istotne jest też, aby dowiedzieć się czy szczeniak został odrobaczony. Warto o to zapytać ponieważ pierwszy raz można już szczeniaka odrobaczyć, gdy ma dwa tygodnie.

9. Warto również przy oglądaniu szczeniąt, zobaczyć matkę lub jeśli to możliwe to również i ojca. Możliwość zobaczenia rodziców, pozwala uzyskać wgląd w temperament i pewne cechy, jakie mogą posiadać szczenięta jak dorosną. Jeśli hodowca nie chce pokazać matki, powinno nas to ostrzec przed tą hodowlą. Chodź nie zawsze może oznaczać to coś złego, ale warto zwrócić na to uwagę, gdyż może nam to wiele powiedzieć również o samym hodowcy. Wszelkie dane dotyczące matki szczeniąt, ile ma lat, jaki ma temperament, dlaczego została wybrana do hodowli oraz ile miała dotychczas szczeniąt mogą dostarczyć nam wiele cennych informacji.

10. Należy zapytać właściciela ile dana suczka miała miotów w ciągu roku. Odpowiedzialni hodowcy powinni ograniczyć mioty do jednego na rok, gdyż większa ich ilość może bardzo osłabić matkę, co może niekorzystnie wpłynąć na szczenięta. Suczka powinna ukończyć półtora roku i musi być w pełni dojrzała psychicznie i fizycznie, aby mogła mieć młode. Ponadto musi być zdrowa i nie może być obarczona żadną wadą dziedziczną. Dlatego ważne jest również, aby sprawdzić stan zdrowia matki przed zakupem szczeniaka.

11. Bardzo ważne jest również to, czy szczeniaki zostały odpowiednio uspołecznione. Szczenięta powinny być odpowiednio wychowane oraz stale uczyć się nowych rzeczy o otaczającym ich świecie. Psy, które były nieprawidłowo wychowywane i nie socjalizowane od małego, może być trudno później wyszkolić. Ponadto brak właściwej socjalizacji może powodować w przyszłości lęk, niepokój lub nawet agresję. To właśnie hodowca w dużej mierze jest odpowiedzialny za właściwe wychowanie i rozwój szczeniąt. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej od hodowcy, i zapytać o to w jaki sposób szceniaki były socjalizowane.

12. Warto też zapytać hodowcę jaki charakter i temperament mają szczeniaki, a zwłaszcza ten którego chcemy zakupić. Hodowca, który spędza duszo czasu i troszczy się o zwierzęta z pewnością będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast gdy nie jest w stanie nic powiedzieć na temat ich temperamentu, to powinno być to dla nas ostrzeżeniem.

13. Powinno się również zapytać hodowcę o wady i zalety tej rasy. Dobry i uczciwy hodowcy czy sprzedawca będzie w stanie nam opowiedzieć o zaletach, ale też i o wadach jakie posiada ta rasy.
Przez wzrost popularności American Bully, pojawiło się wiele nowych hodowli i ludzi hodujących psy tej rasy amatorsko. Niestety wiele z nich nie dba o dobro matki i jej szczeniąt oraz ogólnie o hodowane zwierzęta. Najważniejszy dla nich jest jedynie zysk i to, aby jak najszybciej zarobić. Ponadto w Stanach Zjednoczonych, niektórzy hodowcy podobno wykorzystują sterydy, w celu wzmocnienia psów rasy American Bully. Jest to wysoce niebezpieczne, gdyż używanie sterydów, może prowadzić do uszkodzenia zdrowia, m.in. powodować problemy ze stawami lub uszkadzać narządy wewnętrzne.

Dlatego tak ważne jest, aby zawsze dokładnie sprawdzać hodowlę oraz spotkać się z hodowcą i psem przed jego zakupem. Dokładne sprawdzenie hodowli oraz zadawanie odpowiednich pytań może dostarczyć nam bardzo wielu cennych i ważnych informacji.