Nadmierne gryzienie – jak oduczyć psa podgryzania?

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Szczenięta, wszyscy je kochają i uwielbiają, czyż nie? Niestety przez ich słodycz jesteśmy często pobłażliwi i wybaczamy różne sytuacje które wymagają korekcji i treningu, aby oduczyć psa w jak najmłodszym wieku złych nawyków.

Jednym z takich problemów jest podgryzanie.

Jak wiemy jest to super zabawa dla naszych małych pupili, a dzięki ich urokowi często im wybaczamy i zapominamy o złym zachowaniu.

Jest to dość częsty błąd!

Szczeniaki posiadają pyszczek wypełniony 28-małymi ząbkami i często uważają, że Twoje palce są idealnym dopełnieniem do ich małych ostrych kiełków. Niestety często bywa, tak że ich ząbki są dosyć ostre i mogą zranić. W przypadku osób dorosłych może nie jest to duże zagrożenie, ale musimy mieć na uwadze dzieci.

Z czasem szczenięta wyrosną, a stare nawyki zostaną i mogą być problematyczne. Jednym z takich zachowań jest np. skakanie po wejściu do domu i podgryzanie. Pies nadal może być szczęśliwy i tą radość nam pokazywać, ale bez nadmiernej energii która mogłaby zrobić komuś krzywdę.

Jak zapobiec podgryzaniu?

Szczenięta często podgryzają swoje rodzeństwo z miotu, ale uczą się wtedy też, aby nie gryźć za mocno. Piszczą kiedy coś ich zaboli i to może być dobry start dla nas, aby przy mocniejszym ugryzieniu wydać piskliwy dźwięk bądź zwykłe “ała” i odejść na chwile od szczenięcia, ponieważ czasem taki wyższy ton może jeszcze bardziej podekscytować czworonoga. Trzeba pozwolić mu ochłonąć i dopiero wtedy możemy wrócić do zabawy oraz treningu.

Dobrym sposobem na oduczenia psa podgryzania jest użycie zabawek. Najlepiej sprawdzą się takie, które szczeniak będzie mógł swobodnie szarpać czy przeciągać, co pozwoli odwrócić uwagę od naszych dłoni, które powinny kojarzyć się psu głównie z dotykiem lub głaskaniem. Dlatego też powinniśmy zagwarantować naszemu szczeniakowi rozmaite gryzaki. 

Inną alternatywą jest tzw. “Kong”, który może być w różnych rozmiarach w zależności od wielkości psa. Taka zabawka wykonana jest z dobrego i wytrzymałego materiału oraz pozwala psu uspokoić swoje instynkty, które nakazują mu podgryzać. Ponadto jest to również dobra alternatywa, aby dostarczyć psu odpowiednią dawkę wysiłku psychicznego.

W jaki sposób działa “Kong”?

Szczenię musi wybadać w jaki sposób potrząsać oraz poruszać zabawką, aby  wypadły z niej smakołyki. Jest to też dobre zajęcie dla psów które ciężko przeżywają rozstanie z właścicielem.

Jeśli te sposoby zawiodły i  nie zdołały odwrócić uwagi psa od Twoich dłoni, to na szczęście są jeszcze inne możliwości!

Jednym z takich sposobów jest nasmarowane rąk sprejem, bądź innym bezpiecznym dla psa preparatem, który może być niesmaczny i zniechęci psa do podgryzania. Jednak gdy pies poczuje mało przyjemny smak na Twojej dłoni podczas zabawy, to wciąż staraj się z nim bawić, aby nie odczuł że jest to dla niego coś negatywnego i całkiem nie zniechęcił się do zabawy! Jednakże jak każdy inny trening, czynność ta musi być systematyczna, ponieważ jest możliwość, że nie zadziała za pierwszym czy drugim razem! (podczas podawania smakołyków w celu nagrody za dobre zachowanie najlepiej umyć ręce, aby nie utrwalać nieprzyjemnego smaku z nagrodą).

Jeśli po długich próbach ten sposób nie zadziała, to można spróbować innej techniki, takiej jak karmienie go ręcznie poprzez małe smakołyki.
Trzymamy je między kciukiem, a palcem wskazującym, aby utrudnić psu wyciągnięcie smakołyka (do treningu powinien być użyty smakołyk o mniejszej wartości w ‘smaku’, ale aby pochwalić psa za dobre zachowanie warto użyć smaczniejszego przysmaku, za to że wykonał zadanie prawidłowo).

Za każdym razem, kiedy pies chce wziąć smakołyk o ‘gorszej’ wartości z naszej dłoni i dotknie ją swoimi ząbkami ‘igiełkami’ wydajemy dźwięk ‘ała’ i zabieramy dłoń.

Kiedy pies następnym razem podejdzie po smakołyk, aby go wyciągnąć nawet w bardziej delikatny sposób niż poprzednio, chwalimy psa i dajemy smaczniejszą nagrodę. (czasem przychodzi to szybciej, bądź wolniej najlepiej poświęcić maksymalnie 5 minut w ciągu dnia na to ćwiczenie, codziennie aż pies nauczy się delikatności w stosunku do Ciebie jak i innych)

Niekiedy nawet najprostsza technika może pomóc w wychowaniu psa zarówno szczeniaka jak i dorosłego osobnika, taką metodą jest ‘time out’.

Jeśli pies nadal nie spełnia Twoich wymagań i wciąż gryzie, musisz dać mu przysłownego ‘karnego jeżyka’ inaczej mówiąc ‘time out’. Kiedy pies wciąż gryzie Twoje dłonie i nie słucha czasem najlepiej wstać i powiedzieć ‘nie’ (przynajmniej byłby to dobry wstęp, aby nauczyć psa tej komendy) i odejść. Dając psu czas, aby się uspokoił i zaprzestać zabawy przez 5 – 10 minut.

Innym rozwiązaniem może być tzw. ‘przedszkole’ dla psów, bądź szkółka wszystko zależne od wieku czworonoga. Takie rozwiązanie pomoże psu w socjalizacji i treningu. Trzeba dbać o takie zabiegi na przyszłość, ponieważ zabawa po jakimś czasie, gdy pies urośnie może (chodź nie musi) przeobrazić się w jakąś formę agresji jeśli pies np. otrzymał już za dużo bodźców. Jednakże nie jest to zawsze taki sam schemat. Czasem wpływają inne czynniki które mogą przeobrazić się w agresję u psa np. strach.

Podsumowując

Ciężko stwierdzić, czy oduczenia psa podgryzania, to szybki i łatwy temat. Wszystko zależy od pupila i tego ile włożysz w to pracy i swojego serca. Najlepiej zacząć jak najwcześniej, lecz na naukę zawsze jest czas!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment