8 podstawowych komend, które powinien znać Twój pies

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jednym z najlepszych sposobów na spędzanie czasu z psem jest nauka nowych sztuczek.

Trening nie zawsze należy do najłatwiejszych, ale jest świetną okazją do nawiązania więzi z czworonożnym przyjacielem. Nie dość, że może zapewnić Tobie i pupilowi wspaniałą zabawę, z pewnością pomoże Ci również przy wychowaniu włochatego podopiecznego. Dzięki znajomości kilku sztuczek pies sprawi mniej problemów w codziennym życiu.

Kiedy zacząć?

W tym przypadku przysłowie “starego psa nowych sztuczek nie nauczysz” nie ma do końca racji. Trening komend można rozpocząć w każdej chwili. To prawda, że im wcześniej zaczniemy naukę tym lepiej, jednak starszego psa również można nauczyć sztuczek. Może to jedynie wymagać trochę więcej czasu.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Nauczanie komend to indywidualna sprawa, dlatego musisz dostosować czas oraz sposób treningu do potrzeb i charakteru swojego pupila.

WAŻNA WSKAZÓWKA

Używanie słów “dobrze” i “źle”.

“Dobrze” to ważne słowo, którego warto używać najczęściej podczas szkolenia. Kiedy pies zrobi coś o co chodziło, zawsze, nawet kiedy sprawa wydaje się dla nas oczywista użyj tego słowa. Jeśli przy wypowiadaniu słowa “dobrze” podasz psu mały smakołyk lub nagrodzisz w inny sposób, pies nauczy się kojarzyć co zapowiada dane słowo. Zapamięta, że po tym słowie może oczekiwać przyjemności, dzięki czemu łatwiej powtórzy czynność, po której usłyszał słowo “dobrze”

Mówisz “dobrze”, dajesz smakołyk. Najprościej. Wystarczy pamiętać, by w odpowiedniej chwili powiedzieć to słowo.

Natomiast w jaki sposób używać “źle“? Słowo “źle” kojarzy nam się z nerwowym, krzykliwym tonem. To wielki błąd popełniany podczas szkolenia. Słowo “źle” powinno być spokojną informacją o tym, że pies nagrody nie dostanie. Trzeba poprowadzić psa tak by usłyszał słowo “dobrze”, a nie karać pupila, gdy nie wykona poprawnie polecenia. W wypowiadaniu słowa “źle” nie może być gniewu.

8 podstawowych komend, które powinien znać Twój pies

8-podstawowych-komend-dla-psa
1. Zacznij od “siad”

Komenda “siad” jest bardzo łatwa do wykonania dla psa, dlatego też jest pierwszą czynnością, którą warto nauczyć pupila. Na dodatek po nauczeniu komendy “siad” łatwiej zacząć wykonywanie innych czynności jak na przykład “podaj łapę” lub “do mnie”.

Trzymając smakołyk w ręce zbliżasz ją do nosa psa i mówiąc “siad” podnosisz rękę powyżej psiej głowy. Powtarzaj do momentu aż pies usiądzie. Gdy to zrobi, użyj słowa “dobrze” i nagródź go.

Po kilku udanych powtórkach wykonaj taki sam gest wraz ze słowem “siad” jednak pustą dłonią. Gdy pies usiądzie nagródź go smakołykiem schowanym w drugiej dłoni lub gdzie indziej.

Z czasem redukuj gest dłoni. Pies powinien nauczyć się reagować również na samo słowo.

Komendę “siad” ćwicz w różnych pozycjach i postawach pamiętając o nagradzaniu zawsze, gdy pies pozostanie w pozycji siedzącej.

2. Zostań w pozycji siad

Po nauczeniu komendy “siad”, bardzo przydatne będzie nauczenie pupila pozostawanie w tej pozycji.

Po wydaniu polecenia “siad” rozpraszaj pupila np. ruszając nogami. Jeśli pies wstanie, poproś go by usiadł ponownie. Gdy pies będzie pozostawał w pozycji siedzącej mimo twoich rozpraszających ruchów nagródź go.

Następnie zacznij uczyć psa, aby pozostawał w pozycji “siad” nawet gdy się od niego oddalasz. Wydaj polecenie “siad”, zrób krok w tył, wróć i nagródź psa. Powoli zwiększaj dystans.

Nauka tej komendy pomoże przy wykonywaniu takich komend jak np. “leżeć” czy “stój”, ponieważ ich schemat przebiega tak samo.

3. “Do mnie”

Niezwykle ważna i przydatna komenda, dzięki której spacery z pupilem bez smyczy będą przebiegały spokojnie.

Gdy Twój pies stoi w miejscu zainteresuj go przysmakiem, który trzymasz, po czym odejdź od psa i wezwij go komendą “do mnie”. Pochwal i nagródź pupila, gdy podbiegnie. Wykonaj kilka razy. Z następnymi próbami oddalaj się od psa coraz bardziej, gdy po komendzie “do mnie” przybiegnie do Ciebie, nagródź go.

Jeśli na początku nie masz pewności, że pies do Ciebie wróci, trenuj komendę na długiej smyczy.

4. “Leżeć”

Nauka komendy przebiega podobnie jak w przypadku “siad”. Wykonujemy tu jednak inne gesty ręką. 

Trzymając w ręce przekąskę, wolnym ruchem skieruj rękę do dołu przy psich łapach. Gdy pies schyli się i położy łokcie na ziemi nagradzaj go. Z czasem zacznij nagradzać go tylko wtedy, gdy położy się cały. Po kilku poprawnych próbach usuń smakołyk z ręki. Nie zapominaj o nagradzaniu.

W późniejszym etapie treningu, jak w przypadku komendy “siad” naucz psa reagować na samo słowo jak również zostawanie w pozycji leżącej.

5. “Na miejsce”

Przydatna i praktyczna komenda. Warto nauczyć jej psa, gdy nie chcemy by przeszkadzał nam np. podczas posiłku lub wizyty gości. Miejscem, na które nauczymy wracać psa może być jego posłanie, fotel, kanapa lub klatka, jeśli takiej używamy.

Na początku nauki naprowadzamy psa na miejsce smakołykiem. Nagradzamy go, gdy wszystkie cztery łapy znajdą się na posłaniu. Możemy użyć większej ilości smakołyków by pies dłużej pozostał w tym miejscu i przekonał się, że warto w nim zostać.

Po kilku próbach naprowadzania smakołykiem zaczynamy wykonywać gest samą ręką ogłaszając przy tym komendę “na miejsce”. Nagradzamy tylko gdy wszystkie łapy będą na posłaniu. W tym przypadku zamiast podawać nagrody ręką można rzucać je na posłanie.

Ograniczaj gest coraz bardziej np. wskazując samym palcem na miejsce oraz używając komendy słownej. Gdy pies wejdzie na posłanie nagródź go, możesz również użyć komend “siad” albo “leżeć”.

Wydłużaj stopniowo czas, w którym pies znajduje się na wskazanym miejscu.

Pamiętaj o tym by sesje treningowe nie trwały zbyt długo. Zwykle po ok. 3 próbach rób przerwy na zabawę z psem.

6. Komenda “Nie”

Nauczenie psa tej komendy przyda się, aby powstrzymać psa od zjadania różnych niechcianych rzeczy. Dzięki temu unikniemy sytuacji np. gdy pies zatruje się czymś co zjadł podczas spaceru.

By zacząć naukę musisz przygotować smakołyki. Trzymaj je w obydwu rękach. Smakołyki z jednej ręki połóż na ziemi i przykryj ręką tak, aby pies ich nie zjadł wydając komendę “nie”. Gdy pies odpuści próbę dostania się do smakołyków nagródź go z drugiej ręki. Po opanowaniu tego etapu, powtórz komendę w pozycji stojącej tym razem zasłaniając smakołyki nogą. Pamiętaj, aby nie dopuścić, aby pies zjadł chociaż jeden kawałek. Cofa to całe szkolenie o kilka kroków. Gdy pies przestanie walczyć o przysmak, nagradzaj go.

Ćwicz komendę w różnych miejscach, np. w kuchni, gdy zrzucisz coś na ziemię użyj polecenia “nie”, a gdy pies nie zje opuszczonej rzeczy pochwal go.

7. “Zejdź”

Kolejna komenda, która będzie bardzo przydatna w codziennym życiu np. gdy pies znajdzie wygodne miejsce na kanapie, na której akurat chcemy usiąść. Na pewno nieprzyjemną sytuacją będzie przepychanie się z psiakiem albo zrzucanie go na siłę z kanapy.

Na początku musisz skłonić psa, aby wszedł na jakieś podwyższone miejsce np kanapę. Możesz to zrobić za pomocą smakołyku. Gdy pies jest już na miejscu pochwal go jednak tylko słownie bez dawania smakołyku.

W następnej kolejności trzymając smakołyk i dając komendę “zejdź” zachęć psa, aby zszedł. Gdy będzie na ziemi, pochwal go i nagródź. Po kilku razach wykonuj ćwiczenie bez smakołyku w dłoni. Pamiętaj o nagradzaniu tylko gdy pies zejdzie.

8. “Puść”

Dzięki komendzie “puść” pies odda nam każdy przedmiot, który zabrał do pyska. Do nauki potrzebne będą nam dwa gryzaki, ewentualnie inne nagrody i trochę cierpliwości.

Pamiętaj! Nie zabieraj psu z pyska niczego na siłę!

Usiądź przed psem i pokaż mu dwa identyczne gryzaki. Podaj mu jeden nie wypuszczając jednak jego końca z dłoni. Po chwili wraz z komendą “puść” pokaż mu drugiego gryzaka. Gdy pies straci zainteresowanie pierwszym pochwal go, pogłaszcz i daj drugi gryzak. Wymieniaj gryzaki kilka razy.

W następnym kroku nie siadaj przy psie tylko podaj mu jeden gryzak i po chwili wróć z drugim. Po komendzie “puść” wymień gryzaki i pochwal psa. Z czasem postępuj tak samo jednak bez komendy “puść”. Gdy pies zobaczy, że trzymasz drugiego gryzaka, powinien wypuścić pierwszego i podejść do Ciebie.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment